Kuidas mina oma rahalisel seisul ning investeeringutel silma peal hoian

Üks esimesi asju, mida algajal investoril teha soovitatakse, on uurida välja, kuhu tema raha läheb ning lüüa täpselt kokku, kui palju tal vara kokku on. Vahet pole, kas kirjutada see vihikusse või hullata hunniku exceli tabelitega – peaasi on endale saadav ülevaade oma sissetulekutest, väljaminekutest ning üleüldisest rahalisest seisust.

Eelistan ise kasutada Google sheetsi, sest sinna saab jooksvalt täiendusi teha igast arvutist ja ka mobiilist. Investeerimise algusaegadel pidasin terve aasta väga täpset kuu sissetulekute ning kulutuste excelit, kuhu tekitasin vastavalt vajadusele aina ridu juurde. Lõpuks oli tegemist paraja monstrumiga, kuhu ikka täpselt seda ühte väljaminekut kuidagi ära paigutada ei osanud.

Ehkki sain tänu sellele päris hea pildi ette, kui palju ma jooksvalt näiteks poeskäikudele, väljas söömisele või reisimisele kulutan, oli see minu maitse jaoks pidevaks kasutamiseks tüütuvõitu. Eriti tülikaks muutub see siis, kui jooksvalt on palju vaja arveldada pere ja sõpradega (ühised väljasõidud, kingitused jmt). Kokkuvõttes olen isegi uhke, et seda aasta aega sendipealt pidada suutsin, aga mõneks ajaks ajas see mul igasuguse excelite täitmise isu ära.

https://www.crosscap.com/wp-content/uploads/2013/08/dilbert-lindsaysaga-1.jpg

Praeguseks olen leidnud enda jaoks kuldse kesktee oma rahaasjadest üldise ülevaate saamiseks, ilma et see mind igapäevaselt hulluks ajaks. Nimelt hakkasin pidama tabelit, kuhu märgin iga kuu lõpus enne palgapäeva sendipealt üles kõigi oma pangakontode jäägi, sularaha koguse, investeeringute hetke turuväärtuse ning muidugi laenude jäägid. Tabel liidab eraldi ning lõpuks omavahel kokku olemasoleva vaba raha, investeeringute väärtuse ja kohustused.

See pole kindlasti võetav oma netoväärtuse arvutusena, sest ei võta arvesse näiteks olemasoleva kinnisvara väärtust jmt, aga igal juhul on see motiveeriv viis igakuiselt eesmärkidega järjel püsida. Kuna mul on ajaloolistel põhjustel terve hunnik erinevaid pangakontosid, tuli mulle esimest korda tabelit täites meeldiva üllatusena juba see, kui palju need erinevatel kontodel seisvad jäägikesed kokku vaba raha sisaldasid. Ehkki mul on oma rahaasjadest kogu aeg ülevaade olemas olnud, on seda kokku ühe numbrina näha siiski teine tera ja sellisel kujul tabeli täitmine pigem meeldiv tegevus.

Samuti motiveerib tabeli pidamine hoidma varade suurendamisel püsivat joont. Pole just meeldiv tunne, kui mõni kuu varade kogusumma hoopis vähenenud on – eeldusel, et põhjuseks pole just ootamatu aktsiaturu kukkumine, vaid lihtsalt üle sissetulekute kulutamine. Pidin hiljuti seisma silmitsi tabeli ajaloo esimese miinuskuuga, mis ühtepidi pani mind küll veel terasema pilguga rahaasju läbi vaatama, aga teisest küljest mind üllatavalt häirima jäi. Muidugi suur oli minu rõõm, kui avastasin paar kuud hiljem tabelist võrrandi näpuka, mis ühte lisandunud investeeringute rida lihtsalt kokku ei liitnud.

Kokkuvõttes tasub igaühel (ka mitteinvestoril) leida moodus, kuidas oma rahalisel olukorral jooksvalt silma peal hoida. Ehkki pean ka paari spetsiifilisemat tabelit erinevate investeeringugruppide kohta, on sellise üldtabeli täitmine minu jaoks alati üks kuu motiveerivamaid sündmusi. See aitab ka investeerimist mängulisemaks muuta ning väikseid eesmärke seada. Näiteks võib eesmärgiks võtta portfelli suuruse upitamise üle eluasemelaenu jäägi või pensionifondi suuruse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s